02
04
DSC_7690 (1)
216851871
20210130_110224
DSC_1149

Soutěsky Hřensko - Edmundova a Divoká Soutěska


Soutěsky Hřensko , to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko . Za poutavého výprávění převozníka se můžete svézt oběmi směry (po proudu i proti proudu) na pramicích hluboko v útrobách skal. Mezi soutěskami je nutný pěší přesun s možností občerstvení na Mezním můstku.

Ale po pořádku:

Po dlouhá staletí byla tato část řeky nesplavná, řeka byla divoká a tvořila obtížnou překážku pro obyvatele obcí Mezná a Vysoká Lípa při cestách na bohoslužby do Růžové. Řeka byla pro místní zdrojem obživy, kde se plavilo dříví, ale také pro svoji hojnost pstruhů potočních a lososů. Některé části Soutěsky jsou suchou nohou nepřístupné, řeku obkloupují skály dosahují ohromující výšky 150 metrů od hladiny řeky. S rozvojem cestovního ruchu nechal kníže Edmund Clary-Aldringen zbudovat za velmi nákladných úprav, dnes již velmi známé Soutěsky řeky Kamenice. Vybudovali se zde jezy, splavy, odpočívadla a turistická stezka, která lemuje celé Soutěsky s tunely a částmi, které nejsou suchou nohou schůdné plavbou na pramicích. Na stavbě se podílelo až 200 italských dělníků. Dne 4. května 1890 byla slavnostně otevřena Tichá neboli Edmundova soutěska a restaurace v soutěskách. Provoz obstarávalo pět lodiček, převozníci v námořnických stejnokrojích poháněli a kormidlovali plavidla bidlem, což zůstalo dodnes. Divoká soutěska se svého otevření a prvníplavby dočkala o osm let později v r. 1898.

Dnes:

Samotná cesta k soutěskám je velmi poutavá, projdete se podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky samotné řeky až k startovacím bodům jízdy na pramicích. Soutěsky jsou přístupné pouze jízdou na pramicích. Je možné se plavit jak po proudu ,tak i proti proudu. Délka Edmundovy (Tiché) Soutěsky měří 960 metrů a Divoká Soutěska 450 metrů . Jízda trvá v Tiché soutěsce 20 minut a v Divoké 15 minut. Cestou Vám bude převozník vyprávět o historii Soutěsek, poslechnete si místní historky a popíše Vám okolní skalní útvary. Mezi Soutěskami je pro pohodlí turistů připraveno občerstvení, kde si můžete i opéct něco masitého na ohni. Pokud se chystáte shlédnout obě dominanty NP České Švýcarsko: Pravčickou bránu i Soutěsky řeky Kamenice , doporučujeme Vám vyrazit ze Hřenska hned v ranních hodinách. Na konci Hřenska je k dispozici velké parkoviště. Celý okruh je lepší zdolat ve směru Hřensko – Pravčická brána – Mezní Louka – Divoká Soutěska – Tichá Soutěska – Hřensko . Celková délka je cca 16 km , na cestě je pouze jedno mírné stoupání a to na Pravčickou bránu, poté již jdete po vrstevnicích nebo z kopce. V opačném směru můžete očekávat velmi prudká stoupání ze Soutěsek na Mezní Louku nebo Meznou a také si tak ke konci cesty neodpočinete tak jako pěkné svézení na pramicích za vyprávění převozníka.

Nezapomeňte, že Soutěsky jsou chladným místem i v letních měsících, proto určitě nezapomeňte s sebou teplé oblečení.

Jak se dostat k soutěskám:
Jízda na pramicích se nachází v obci Hřensko. K soutěskám se můžete dostat ze 4 bodů:
• Ze Hřenska proti proudu řeky Kamenice. Po 2 km se dostanete k Tiché Soutěsce
• Z Mezní Louky po modré dojdete ke Strži a následně prudkým sestupem po žluté trase dojdete k Divoké Soutěsce.
• Z Mezné po Zelené prudkým sestupem dojdete na Mezní můstek a následně po žluté k Edmundově Soutěsce.

Ceník jízdného:
Jedna jízda Tichovu soutěskou: Dospělí 75,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč, pes s náhubkem 20, - Kč, invalidé ZTP 20, - Kč
Jedna jízda Divokou soutěskou: Dospělí 50,- Kč, děti a důchodci 20,- Kč, pes s náhubkem 20, - Kč, invalidé ZTP 20, - Kč

Upozornění: kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují.

Provozní doba:

Tichá soutěska | Velikonoce - říjen: 9:00 - 18:00 - poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezná v 17:30, z Mezné směr Hřensko v 18:00

Divoká soutěska - od 1. července 2011: 9:00 - 17:00

Parkoviště:

• Hřensko: automobil 100,- Kč / den; autobus 200,- Kč / den
• Mezní Louka – u hotel Mezní Louka
• Mezná – doporučujeme zaparkovat na Mezní Louce

Více zde: http://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/soutesky/