02
04
DSC_7690 (1)
216851871
20210130_110224
DSC_1149

Pravčická brána - Hřensko, České Švýcarsko


Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko naleznete nedaleko obce Hřensko . Pravčická brána je svými rozměry ( výškou otvoru 16 m , rozpětí oblouku u dna je 26,5 m a šírkou mostu 8m ) největším přírodním skalním mostem v Evropě. Až do roku 1980 bylo možné přejít po oblouku celou Pravčickou bránu . Od roku 1980 je na skalní oblouk přísný zákaz vstupu, díky zrychlení eroze zapříčiněné člověkem se skalní most zůžil o skoro jeden metr.

V areálu Pravčické brány naleznete několik krásných výhlídek jak na samotnou Pravčickou bránu, tak do celého okolí, uvidítě Křídelní stěny, Václavskou stěnu, Stříbrné stěny, ale dohlédnete i na Růžovský vrch, který je chráněnou přírodní rezervací. Můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde je otevřena stylová dobová restaurace se zachovalými interiéry z 19. století, muzeum Národního parku České Švýcarsko a informační centrum.

Jak se dostat na Pravčickou bránu:

Na Pravčickou brána se můžete dostat ze dvou směrů:

1. Ze Hřenska: Po červené turistické značce půjdete cca 2 km podél silnice vedoucí na Mezní louku a u Třech pramenů odbočíte do lesa, kde nadále budete pokračovat mírným stoupáním cca 2,5 km až na Pravčickou bránu.

2. Z Mezní Louky: Cesta vede po červené turistické značce po Gabriliině stezce až na Pravčickou bránu. Cesta je dlouhá 6 km a povede Vás po členité stezce pod vysokými skalami s hezkými výhledy.

Jak ve Hřensku, tak i na Mezní Louce jsou k dispozici odstavná parkoviště.

Pokud se chystáte shlédnout obě dominanty NP České Švýcarsko Pravčickou bránu i Soutěsky řeky Kamenice, doporučujeme Vám vyrazit ze Hřenska hned v ranních hodinách. Celý okruh doporučujeme zdolat ve směru Hřensko – Pravčická brána – Mezní Louka – Divoká Soutěska – Tichá Soutěska – Hřensko . Celková délka je cca 16 km , na cestě je pouze jedno mírné stoupání a to na Pravčickou bránu , poté již jdete po vrstevnicích nebo z kopce. V opačném směru můžete očekávat velmi prudká stoupání ze Soutěsek na Mezní Louku nebo Meznou a také si tak ke konci cesty neodpočinete tak jako při pěkném svézení na pramicích za vyprávění převozníka.

Provozní doba:
duben - říjen: denně od 10:00 – 18:00
listopad - březen: zavřeno

Vstupné do areálu:
dospělý 75,-Kč, děti, studenti, důchodci 25,-Kč, skupiny nad 20 osob: 20,- Kč

Více zde: http://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/pravcicka-brana/

http://www.region-ceskesvycarsko.cz/zoo/zoo-decin/