02
04
DSC_7690 (1)
216851871
20210130_110224
DSC_1149

Bastei - Saské Švýcarsko


Bastei je to snad nejnavštěvovanější místo NP Saské Švýcarsko a nutno říci, že právem. Bastei je krásná vyhlídková skála, která se tyčí 190 metrů nad hladinou moře, asi 1,5 km od Rathenu. Nachází se zde přírodní rezervace Naturschutzgebiet Bastei, která má rozlohu okolo 800 hektarů , byla ustanovena v roce 1938 a je nejstarší v Saském Švýcarsku . Pro turisty je zde přípraven hotel se vším komfortem a komplex restaurací. Největší atrakcí areálu Bastei je dlouhý kamenný most o délce 76 metrů vklíněný mezi skály, tzv. Basteibrücke. Kamenný most vznikl lidskou rukou již v roce 1826, kdy se Saské Švýcarsko začalo zpřístupňovat prvním turistům, kteří v duchu romantismu podnikali cesty do přírody. Dnešní podoba mostu je z roku 1851, most vede přes Kuní jámu (Mardertelle) a spojuje tak Bastei se skálou Neurathen, kde v terénu najdete poslední zbytky hrádku z poloviny 14. století. Při úpatí skály jsou další zbytky skalního hrádku Altrathen, jsou však již velmi nepatrné.

K zajímavostem patří skalní divadlo Felsenbühne s kapacitou 2000 míst, které bylo zřízeno v roce 1936. V blízkém údolí Grünbachtal je Kosí jezero – Amselsee , po jehož hladině se můžete projet na loďce. Bastei spadá pod obec Kurort Rathen , na pravém břehu Labe, jsou to příjemné lázničky, původně ves rybářů a kameníků. Na levém břehu pak leží obec Oberrathen, kde je vlaková zastávka a parkoviště, spojení mezi oběma břehy zajišťuje přívoz.

Přístupnost:

K Bastei se dostanete po silnici z Bad Schandau , Pirny a Hřenska . Z Kurort Rathen vede k Bastei modrá značka (pozor na stoupání). Parkování v obci Oberrathen na levém břehu Labe. Vlaková zastávka v Oberrathen směr Bad Schandau a Pirna.

Parkování:

Přibližně 2 km před Bastei se nachází odstavné placené parkoviště, odkud se dopravíte autobusem přímo k Bastei. Přibližně 500 m od areálu Bastei se nachází druhé placené parkoviště.

Více zde: http://www.region-ceskesvycarsko.cz/rozhledny-vyhlidky/bastei/